آموزش رجیستری

آموزش فعالسازی گوشی موبایل در طرح رجیستری

 

هنگامی که برای خرید یک دستگاه سیمکارت خور مراجعه میکنید، حتما در حضور فروشنده، به کمک کد فعال سازی، آن دستگاه را برای سیم کارت خود فعال سازی نمایید.

 

زیرا اگر دستگاه برای سیمکارت شما فعالسازی نشود، پس از مدت کوتاهی آنتن دستگاه توسط سامانه همتا قطع خواهد شد. مثلا اگر کسی از شناسه (IMEI) سوءاستفاده کند و شناسه ای جعلی، مشابه با شناسه خریداری شده در شبکه، مشاهده شود، چنانچه توسط خریدار، فرآیند فعال سازی انجام نشده باشد، کلیه حقوق قانونی از جمله حق استفاده از دستگاه، برای مالک قبلی دستگاه در نظر گرفته خواهد شد.

 

در این صورت، شما که هنگام خرید دستگاه انتقال مالکیت نگرفته‌اید، متضرر اصلی خواهید بود.

 

بنابر توصیه سامانه همتا لطفا فرآیند فعال سازی را در لحظه خرید دستگاه و حتما در حضور فروشنده انجام دهید.

 

هنگام خرید، وجود کد فعال سازی ضروری است.

 

چنانچه در حین خرید و یا پس از آن آگاه شدید که دستگاه فاقد کد فعال سازی است و یا فروشنده به کد فعالسازی دسترسی ندارد، حتما دستگاه را به فروشنده برگردانده و اگر امکان دریافت کد فعالسازی از فروشنده وجود دارد حتما آنرا دریافت نمایید.

 

کد فعال سازی به یکی از روش‌های زیر در دسترس شما قرار خواهد گرفت:

 

  1. کد فعال سازی برای دستگاه‌های آکبند قانونی، بر روی جعبه یا کارت گارانتی، به صورت چاپ شده قرار گرفته است.

  2. دریافت کد فعال سازی برای دستگاه‌های آکبند قانونی از طریق وبسایت شرکت گارانتی کننده.

  3. دریافت کد فعالسازی بصورت پیامک با ارسال پیامک به سامانه شرکت گارانتی

    * لازم به ذکر است که ارائه کد فعال سازی، هزینه‌ای ندارد.

    *هر دستگاهی که به فعالسازی نیازمند است، باید از طریق سامانه همتا برای سیم کارت مورد نظر فعال سازی شود. این فرآیند برای تمامی دستگاه ها اعم از دستگاه های آکبند با واردکردن شناسه (IMEI)، شماره سیم کارت و کد فعال سازی میسر خواهد بود.

 

فعالسازی با سه روش زیر قابل انجام است:


1. از طریق کد دستوری #7777*

2. از طریق اپلیکیشن موبایل همتا

3. از طریق وبسایت همتا

 

1. فعال‌سازی گوشی از طریق کد دستوری #7777*

 

ما در اینجا با استفاده از کد دستوری #7777* مراحل انجام فرآیند فعال سازی دستگاه را گام به گام آموزش خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه شوید.

 

مرحله یک:

در ابتدا کد دستوری #7777* را با یک گوشی که دارای سیمکارت است (جهت جلوگیری از فعال سازی اشتباه ترجیحاً سیم کارت خریدار باشد)، شماره‌گیری نموده و دکمه سبز رنگ برقراری تماس را انتخاب نمایید.

 

 

 

مرحله دوم:

پس از برقراری ارتباط با مرکز سامانه همتا، 5 گزینه برای شما نمایش داده می‌شود. در این هنگام لازم است تا برای انتخاب گزینه فعالسازی ، عدد 2 را ارسال کنید.

 

مرحله سوم آموزش رجیستری:

 

سپس از شما درخواست می‌شود تا 15 رقم ابتدایی شناسه دستگاه (IMEI) را بدون هیچگونه علامت اضافی وارد کنید. تعداد شناسه های دستگاه یا همان (IMEI)، برابر با تعداد اسلات سیمکارتها در دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) است. یعنی یک گوشی هوشمند دو سیمکارته دارای دو شناسه IMEI است. این شناسه را میتوانید بر روی جعبه یا کارت گارانتی بیابید. پس در این فرآیند حتما به باز کردن جعبه دستگاه نیاز نیست. شما همچنین میتوانید با شماره‌گیری #06#*، از روی دستگاهی که شناسه آنرا میخواهید، شناسه دستگاه را رویت کنید.

 

 

مرحله چهارم آموزش رجیستری:

 

پس از ارسال درست و دقیق شناسه دستگاه (IMEI)، باید شماره سیمکارتی که قصد فعالسازی دستگاه با آن سیمکارت را دارید، وارد کنید. بعد از اینکار لازم است مجدد که شماره موبایل را تایید کنید.

 

 

مرحله پنجم آموزش رجیستری:

 

پس از ارسال شماره سیمکارت، در اینجا از شما درخواست میشود تا کد فعالسازی را وارد کنید. کد فعالسازی یک عدد ۶ رقمی است و با صفر شروع نمیشود.

 

مرحله ششم آموزش رجیستری:

 

پس از ارسال کدفعالسازی، در این مرحله پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود. که شما باید شناسه (IMEI) و شماره سیمکارت وارد شده را با آنچه که در پیغام نمایش داده شده است، چک کنید. درصورتیکه تطابق آنها مورد تأیید شما است، عدد ۱ را وارد نمایید و سپس ارسال را بزنید.

 

مرحله هفتم آموزش رجیستری:

 

در این مرحله پیغامی مبنی بر فعال سازی موفق دستگاه با شناسه (IMEI) و شماره سیمکارت ارائه شده، برای شما نمایش داده می‌شود. این پیغام به صورت پیامکی نیز به شماره سیمکارت شما ارسال خواهد شد.

 

2. آموزش فعال‌سازی رجیستری  از طریق اپلیکیشن موبایل سامانه همتا

 ایتدا اپلیکیشن همتا را از اینجا دانلود و نصب کنید.

 

 

در این قسمت از طریق شماره موبایل یا کد ملی وارد شوید.

 

 

در اینجا کد پیامک شده را وارد کنید.

 

 

در اینجا در بین گزینه های موجود برروی " فعالسازی" کلیک کنید.

 

 

در نهایت در این بخش با وارد کردن اطلاعات خواسته شده دستگاه خود را فعال کنید.

 

 

 

 

 

3. فعالسازی از طریق وب سایت سامانه همتا

اگر این روش را برای ثبت گوشی در سامانه همتا انتخاب کرده‌اید؛ می‌بایست وارد سامانه همتا به این نشانی وارد شوید. مراحل ثبت‌نام خود در سامانه انجام دهید و شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید در ادامه می‌توانید برای ورود به سامانه از طریق کد ملی و یا شماره تلفن همراه اقدام نمایید که ما برای آموزش این قسمت از روش ورود از طریق شماره همراه تلفن استفاده کرده‌ایم.

 

 

بعد از پشت سر گذاشتن موارد ذکر شده، وارد پنل خود در سامانه همتا شوید؛ گزینه “فعال‌سازی تلفن همراه” را از سمت راست پنل، انتخاب نمایید؛

سپس با وارد کردن اطلاعات خواسته شده مانند: شماره تلفنی که قصد فعال‌سازی آن را دارید، شماره IMEI گوشی و کد فعال‌سازی همتا، مراحل را طی کنید.

 

نکته: کد فعال‌سازی‌ همتا شامل یک عدد ۶ رقمی است که با صفر شروع نمی‌شود.

نکته2: کد (IMEI) نیز دارای عدد ۱۵ رقمی با شناسه (IMEI) است که بدون هیچ‌گونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) استفاده می‌شود. این کد ممکن است و بر روی جعبه یا کارت گارانتی، پشت دستگاه درج شده  و یا با شماره‌گیری #06#* نیز می‌توانید از این کد مطلع شوید.

در آخر نیز برروی دکمه “فعال سازی” و تایید اطلاعات خود کلیک کنید. و تمام…..

 

نکته قابل توجهی که باید در نظر داشته باشید این است که بسیاری از شرکتهایی که واردکننده قانونی هستند به منظور تنظیم بازار، قبل از انجام ثبت توسط سامانه همتا اقدام به پخش محصول میکنند. در این صورت توجه داشته باشید این گوش های تلفن همراه علی رغم اینکه در گمرک ثبت شده اند، اما پروسه سامانه همتای آن به دلیل زمانبر بودن، قبل از فروش کالا انجام نشده است. در صورت مواجه شدن با این موارد جای هیچگونه نگرانی نیست و شما دستگاه هایی که دارای گارانتی هستند را میتوانید با خیال آسوده خریداری کنید و مدتی بعد آنرا در سامانه همتا ثبت و فعال کنید.

 

سوالات متداول

 

1- دستگاهی که خریداری کرده‌ام، کارت گارانتی و کد فعالسازی دارد؛ اما نمیتوانم آن را فعالسازی کنم؟

از آنجایی که دستگاه‌ها پس از واردات و رفتن به شرکت گارانتی بدلیل ایجاد تعادل عرضه و تقاضا سریعا وارد بازار میشوند؛ درنتیجه ممکن است در طی این فرآیند، هنوز روال اداری همتا و گمرک انجام نشده باشد. به همین دلیل مشتریان، هنگام فعالسازی با خطا روبرو می‌شوند. در این  حالت باید پس از 10 الی 15 روز مجددا تلاش نمایید. پس از آن بدون خطا، میتوانید فعالسازی را انجام دهید.

 

2- اگر دستگاه بدون رجیستری تهیه کنم، چه مشکی پیش می‌آید؟

دستگاه‌های فاقد رجیستری، بعد از گذشت 30 روز با قطعی آنتن روبه‌رو هستند و امکان برقراری تماس یا ارسال پیامک وجود نخواهند داشت و با توجه به قوانین جدید، امکان رجیستری پاسپورتی نیز میسر نیست.

 

3- با وجود اینکه دستگاه نو خریداری کرده‌ام و سیم‌کارت‌ را نیز به‌تازگی عوض کرده‌ام، اما پیامک “مالک دستگاه شماره دیگری است” را از طرف سامانه همتا دریافت کردم. دلیل آن چیست؟

به این دلیل است که شما فعالسازی را با شماره دیگری انجام داده‌ا‌ید و پس از آن، سیم‌کارت را به نام شخص دیگری، وارد دستگاه کرده‌اید. حال یا باید پیامک را نادیده بگیرید و یا با استفاده از سیم‌کارتی که درابتدا وارد دستگاه کرده‌ا‌‌ید، اقدام به انتقال مالکیت به سیم‌کارت جدید نمایید.

 

4- کد فعالسازی رجیستری کجا قرار دارد؟

شما به محض روشن کردن و قرار دادن سیم‌کارت در دستگاه خود، با پیامکی تحت عنوان: “دستگاه زیر قانونیست ولی فعالسازی نشده است، کد فعالسازی را از فروشنده دریافت کنید و فعال نمایید” مواجه می‌شوید.

در این حالت شاید فکر کنید که کد فعالسازی را باید از ما بگیرید؛ اما باید بدانید، کد فعالسازی روی کارت گارانتی دستگاه درج شده و در برخی از موارد می‌بایست کد فعالسازی را از طریق سایت شرکت‌های گارانتی کننده دریافت نمایید.

کارت گارانتی یا بصورت برچسب به جعبه دستگاه چسبیده است یا بصورت کارت گارانتی جدا در جعبه، موجود است.